AECT and Divisional Election results.

As a member, please extend your congratulations and support to your new leaders. AECT also extends its appreciate to each candidate for their willingness to serve in their new leadership positions.


New Officers for 2016:

Newly Elected Officers
 Member No. 5190 has voted in the AECT Election.
 

 AECT:  

 
 President Elect 
    [ • Eugene Kowch ]
 Culture, Learning and Technology:   President Elect 
    [ • Tutaleni I. Asino ]
 Design and Development:   VP of Communications 
    [ • Jill Stefaniak ]
 Division Board Member 
    [ • Gayle V. Davidson-Shivers ]
 Distance Learning:   President Elect 
    [ • Florence Martin ]
 Division Board Member - Award Manager 
    [ • Larisa Olesova ]
 Emerging Learning Technologies:   Communications Officer 
    [ • Jonathan Gratch ]
 Member at Large 
    [ • Byron Havard ]
 Graduate Student Assembly:   President Elect 
    [ • Tara Drexler ]
 DDL Board Representative 
    [ • Merve Basdogan ]
 International Board Representative 
    [ • Yingxiao (Karen) QIAN ]
 SMT Board Representative 
    [ • Jennifer Emberton ]
 Teacher Education Board Representative 
    [ • Jennifer Diane LaVanchy ]
 ITFORUM Representative 
    [ • Aysegul Gok ]
 STC Board Representative 
    [ • Jennifer Englund ]
 Social Media Officer 
    [ • Nate Turcotte ]
 D&D Board Representative 
    [ • Tugce Aldemir ]
 Ethics Committee Representative 
    [ • H. (Hayley) Victoria Bryant ]
 CLT Board Representative 
    [ • Rebecca Bayeck ]
 OTP Board Representative 
    [ • Jessica Briskin ]
 ELT Board Representative 
    [ • Natasha Watts ]
 International:   President Elect 
    [ • Szu-Yueh (Justine) Chien ]
 AECT Board Representative 
    [ • Xiaoxue Wang ]
 Organizational Training and Performance:   President Elect 
    [ • Jennifer Bauman  Write-In Candidate ]
 VP of Communications 
    [ • Holley Langille ]
 Secretary 
    [ • Lisa Giacumo ]
 Division Board Member (2 Positions) 
    [ • Brittnee Fisher Brandi Prather-Leming ]
 Division Board Member (2 Positions) 
    [ • Brittnee Fisher Brandi Prather-Leming ]
 Research & Theory:   President Elect 
    [ • Fei Gao ]
 Communications Officer 
    [ • JoAnne Daulton Scott ]
 Featured Research Coordinator 
    [ • Eunjung (Grace) Oh ]
 Graduate Student Representative 
    [ • Nikisha Watson ]
 Member at Large 
    [ • Yun-Jo An ]
 Professional Development Coordinator 
    [ • Jenny Wakefield ]
 Professional Development Coordinator - Elect 
    [ • Feng-Ru Sheu ]
 Secretary 
    [ • Sylvia Rogers ]
 School Media & Technology:   President Elect 
    [ • Kim Huett ]
 Secretary 
    [ • Tamera Hudnell ]
 Communications Officer 
    [ • Michele Garabedian Stork ]
 Member at Large (2 positions) 
    [ • Jennifer Scott Brown Bruce DuBoff ]
 Member at Large (2 positions) 
    [ • Jennifer Scott Brown Bruce DuBoff ]
 Systems Thinking & Change:   President Elect 
    [ • Genevieve Gallant ]
 Communications Officer 
    [ • Samantha Blevins ]
 Secretary-Treasurer 
    [ • Alana Phillips ]
 Division Board Member 
    [ • Julaine Fowlin ]
 Teacher Education:   President Elect 
    [ • Jason Siko ]
 Member at Large 
    [ • Craig Shepherd ]
24624 or 33351 or 31852 or 22205 or 26349 or 34408 or 39610 or 35881 or 37242 or 40042 or 37636 or 40024 or 40098 or 36105 or 39823 or 38041 or 40000 or 39867 or 39598 or 40319 or 40263 or 32143 or 21521 or 34983 or 0 or 36351 or 31252 or 36837 or 36834 or 36837 or 36834 or 37499 or 37158 or 29121 or 36982 or 32123 or 34775 or 32093 or 33344 or 35160 or 38088 or 36728 or 38066 or 35516 or 38066 or 35516 or 26518 or 33444 or 37196 or 37969 or 33610 or 28539 or